A minap már meg sem lepődtem, amikor azt láttam a TV-ben, hogy a Gyerekjáték a számítógép című műsorban egy kisfiú magyaráz egy nagymama korú hölgynek nagy magabiztossággal fölényesen monoton hangon beolvasva a súgógépről a tudnivalókat. A kisfiú szerint az USB kulcsot nem lehet kivenni, mielőtt becsukjuk az Intézőt. Szegény gyerek olyan dolgokat állít, amik nem igazak. 1 perc alatt bárki kipróbálhatja, hogy eltávolítható az USB kulcs biztonságosan az Intéző becsukása nélkül is.
1. Dugjunk be egy USB kulcsot
2. Nyissuk meg Intézővel
3. Válasszuk a tálcán a Hardver biztonságos eltávolítása ikont.
4. Válasszuk a Hardvereszköz leállítása menüpontot.
5 TÁDÁÁM ! Működik. Az Explorer becsukása nélkül.
Még könnyebben leválaszthatjuk az eszközünket, ha az Intézőben jobb gombbal az eszközre kattintunk, majd a Kiadás menüpontot választjuk. ezzel a fenti 3. és 4. pontot helyettesíthetjük, és nemcsak hogy nem kell kilépnünk az intézőből, hanem ott kell lennünk. XP-n és Windows 7-en is így megy.
Már csak egy kérdés van hátra: Mire jó ez?
A számítógépek mielőtt az összes kiírandó adatot ráírnák az adathordozóra, egy részét a memóriában tartják, mivel blokkokban írnak és így gyorsabbak a műveletek, mintha egyesével írogatnának - olvasgatnának. Ha úgy kapcsoljuk ki a számítógépünket, hogy nem a leállítás paranccsal, hanem csak a fizikai kikapcsoló gombbal, előfordulhat, hogy bizonyos ki nem írt adatok elvesznek, sőt a gép merevlemeze is megsérülhet, de a fájlrendszer nagyobb eséllyel. Ugyanígy az USB kulcsról is hiányozni fognak a nem befejezetten kiírt adatok, vagy az USB kulcs is megsérülhet. Nekem is ment már tönkre egy 4 GB-os kulcsom, amikor még nem tudtam, hogy ezeknél is így van. A "Hardver biztonságos eltávolítása" illetve a "Kiadás" parancsok kiírják a memóriában rekedt részeket és lezárják a fájlokat. Ezután sérülésmentesen eltávolíthatjuk az USB eszközt.
A gyerekjáték tehát felesleges szolgai munkához, vagy a protokoll be nem tartása miatt veszteségekhez vezethet.